FAQ

Kā tas strādā?

Omniva

Omniva

Maksas pakalpojumi

Maksas pakalpojumi

Veikaliem

Veikaliem

Droši pirkumi

Droši pirkumi

aktuāli - Linda Lapa internetā ķer bērnu drēbīšu krāpnieces. Pieredzes stāsti

Linda Lapa internetā ķer bērnu drēbīšu krāpnieces. Pieredzes stāsti
  •  
  •  
  • <a href='http://ads.la.lv/delivery/ck.php?n=a50d1710&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE' target='_blank'><img src='http://ads.la.lv/delivery/avw.php?zoneid=238&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&n=a50d1710' border='0' alt='' /></a>
Foto-Artis DrēziņšFoto-Artis Drēziņš

Valmieriete Linda Lapa interneta sociālajā tīklā “Facebook” izveidojusi saziņas vietni “Krāpnieku saraksts tirgotājiem”. Tā ir slēgta vietne jeb grupa, bet Linda kā tās administratore jebkuru cilvēku, kurš vēlas tajā pieteikties, aktivizē. Ļaudis var stāstīt savus piedzīvojumus ar blēžiem, minēt viņu vārdus, lasīt citu stāstus un komentārus, vienkārši tur būt. Izveidots arī 21 cilvēka krāpnieku saraksts (vārds, uzvārds, ko sliktu darījis – sk. uzziņu). Mūsdienu laikmetā, kad ikviens internetā var par jebkuru sarakstīt gandrīz jebko, arī pamatoti minēt apmānītāju vārdus un viņu grēkus, tas varbūt nav nekas īpašs. Ir arī vairākas citas vietnes internetā, kur var sūdzēties par krāpniekiem. Lindas saziņas vietne ir īpaša ar to, ka tā darbojas pēc stingriem noteikumiem, tiek rūpīgi uzmanīts, lai blēžu sarakstā neiekļūst nevainīgs cilvēks. Grupā īsā laikā iesaistījušies vairāk nekā 3000 cilvēku.

– Sākums bija pirms pieciem gadiem. Portālā draugiem.lv es tirgojos ar jauniem bērnu apģērbiem un apaviem. Aizsūtīju pa pastu ar pēcapmaksu sievietei preci par 15 latiem, bet viņa neņēma to no pasta ārā, neatbildēja uz manām vēstulēm. Pēc mēneša paka atnāca man atpakaļ. Biju zaudējusi laiku, nervus un četrus latus pasta izdevumiem. Tad arī radās ideja draugiem.lv izveidot domubiedru grupu “Krāpnieku saraksts māmiņām tirgotājām”. Man ir bērni, un es zinu, ka daudzas māmiņas pērk, pārdod, maina, dāvina savu bērnu preces, un nevienam nav tiesību viņas apkrāpt. Pamazām saradās 400 domubiedru.

Tagad šī domubiedru grupa ir mazaktīva – daudz aktīvāks ir “Krāpnieku saraksts tirgotājiem”, ko pagājušā gada nogalē izveidoju “Facebook” – tur ir vairāk nekā 3000 sekotāju – aktivizēju jebkuru, kurš grib pievienoties. Nu jau izveidots 21 blēža saraksts, un tas nav maz tik īsā laika posmā. Var sūdzēties par jebkādu krāpniecību, bet galvenokārt runa ir par blēdībām, kas notiek interneta vidē, izmantojot pasta pakalpojumus, un attiecas uz bērnu lietām.

– Kā var nokļūt krāpnieku sarakstā?

– Vispirms apkrāptajam jāizveido diskusija grupā. Jāuzraksta blēža vārds, uzvārds un stāsts par notikušo. Tas domubiedru grupai ir pieejams, un es skatos, kādas raisās diskusijas, vai pats blēdis arī ko saka vai taisnojas. Un iznākums parasti ir tāds, ka stāsts ir bijis patiess, krāpnieks ir krāpnieks un nokļūst krāpnieku sarakstā. Tikai vienā gadījumā meitene mēģināja sevi attaisnot, citi apkrāptie nepieteicās, naudu viņa ar nokavēšanos atdeva un blēžu sarakstā nenokļuva.

– Jūs esat kā tāda tiesnese. Vai jums nav bail, ka kāds no krāpnieku sarak­sta var vērsties pret jums kādā īstā Latvijas tiesībsargājošā iestādē?

– Pa šo laiku tāda gadījuma nav bijis. Jo visām blēdībām apakšā ir pierādījumi – naudas pārskaitījumi caur kontu, vārdi, adreses, pasta dokumenti, sarakste interneta vidē, saņemtā prece, cilvēku liecības. Es jau visu rūpīgi pārbaudu, iekams cilvēku ievietoju krāpnieku sarakstā. Un, ja cilvēks tiešām ir blēdis, ko tad viņš skries uz tiesu sūdzēties? Lai tur dabūtu oficiālu sodu? Tā ir spēle uz vieniem vārtiem, un šie vārti ir krāpnieka vārti. Man ir bijuši daži lūgumi no blēžiem, lai viņus izņem ārā no saraksta. Tad saku: jā, to varu, bet lai vienojas ar apkrāpto. Tādi gadījumi ir bijuši. Man krāpnieku nav žēl. Daudz cilvēku, daudz jauno māmiņu tiek apkrāptas. Liela daļa no viņām klusē. Kādas tiesības ir vienam cilvēkam otru apkrāpt?

– Kāds ir krāpnieka raksturojums?

– Neesmu analizējusi, tāpēc nav ne jausmas. Līdz šim visas ir bijušas sievietes, bet tas jau tāpēc, ka profils lielākoties tāds – bērnu lietas –, un arī tirgotājas pārsvarā ir sievietes. Domubiedru grupā gan arī ir vīrieši.

– Kāpēc cilvēki krāpjas?

– Tāpēc, ka daudziem galvā ir tarakāni. Ko es citu varu teikt? Dara neiedomājamas lietas. Saņem naudu, bet preci neaizsūta. Vai aizsūta pavisam ko citu: jaunas mantas vietā vecu, labas mantas vietā netīru, saplēstu. Atrod internetā kādas mantas bildi, uzdod to par savējo un tad brīnās, ka pircējs ir neapmierināts. Vienu mantu pārdod diviem, piemēram, kāda sieviete par 50 eiro pārdeva mazlietotu ziemas kostīmu – viena pircēja pie kostīma tika, otra netika un palika bez naudas. Vēl kāda sieviete saņem dāvinājumā divstāvu bērnu gultiņu, kas viņai esot tik ļoti nepieciešama, bet jau nākamajā dienā tirgo to internetā par 110 eiro. Bija gadījums – kāda sieviete saņēma 10,80 eiro par kurpītēm, bet tās neaizsūtīja. Apkrāptā ievietoja diskusiju. Sākās debates grupā, kas beidzās ar to, ka krāpniece atdeva 9 eiro. Bet es viņu ieliku blēžu sarak­stā, jo atdot vajadzēja taču 10,80 eiro! Apkrāptā solīja iet sūdzēties uz policiju par tiem 1,80 eiro. Kāpēc tā bija jārīkojas, vai tiešām nebija 1,80 eiro? Ja nu patiešām nebija un cilvēks varbūt mirst badā, tad vajag to pateikt, un vienmēr jau var rast risinājumu. Bet tā – par 1,80 eiro kauns pa visu seju!


2 Atbildes


http://www.la.lv/krapnieku-keraja/   ...pasteidzos...izrādās, ka ir vēl ko lasīt...tāpēc sūtu saiti....


http://www.la.lv/krapnieku-keraja/   ...pasteidzos...izrādās, ka ir vēl ko lasīt...tāpēc sūtu saiti....

1 - 2 no 2